Wstecz

Jak dbać o włosy latem?

Pielęgnacja włosów powinna być dostosowana do pory roku. Lato jest w tym względzie bardzo niebezpieczne, wtedy mamy do czynienia w nadmiernej ilości ze słońcem, wiatrem oraz słoną i chlorowaną wodą. Są jednak pewne zasady, których zastosowanie pozwoli nam zatrzymać piękno włosów.

Jak słońce wpływa na nasze włosy, czyli efekt siana

Pod wpływem promieni słonecznych nasze włosy stają się suche i łamliwe. Szybko zaczynają się rozdwajać, plączą się i płowieją. Najpierw niszczy się zewnętrzna warstwa – włosy się odbarwiają i zostają pozbawione blasku. Następnie zmienia się struktura – włosy nie są już tak wytrzymałe, ulegają rozrywaniu. Łamią się jeszcze bardziej, kiedy pomiędzy poprzerywane włókna dostają się kurz, piasek, sól, chlor oraz inne szkodliwe czynniki zewnętrzne. Otrzymujemy wówczas efekt „siana” – włosy stają się rozdwojone i przesuszone, bardziej przypominają kołtuny niż wypielęgnowane pasma. Jeszcze gorsze skutki występują jednak, kiedy promienie słoneczne padają na mokrą głowę. Z cząsteczek wody uwalniają się wolne rodniki, które przecinają włókna keratynowe będące podstawowym budulcem włosa. Podobna reakcja chemiczna zachodzi podczas rozjaśniania. Uszkodzenia włosów spowodowane działaniem promieniowania UV są nieodwracalne, dlatego lepiej zapobiegać zniszczeniom, bo leczyć się już nie da.

10 przykazań letniej pielęgnacji włosów

Choć lato negatywnie wpływa na włosy, nie oznacza to jednak, że musimy się pożegnać ze słońcem! Również w tej porze roku nasze włosy mogą wyglądać pięknie, gładko i lśniąco. Wystarczy zastosować kilka reguł, a uchronimy się przed niepożądanymi skutkami promieni słonecznych. Co warto robić, a czego unikać?

  1. Stosuj odżywki. Kuracje wzmacniające i nawilżające polegające na położeniu na włosy specjalnej maski oraz odżywki stwarzają efekt wygładzenia. Kosmetyki mogą powstać z produktów domowych. Idealne rozwiązanie to maska z oliwy z oliwek z dodatkiem cytryny lub odżywka z rozgniecionego awokado. Co ważne, w okresie letnim dobrze jest nałożyć maskę także na skórę głowy – nasz skalp również potrzebuje nawilżenia.
  2. Unikaj mokrych włosów. Dotyczy to oczywiście przebywania na słońcu – krople wody, które pozostają na głowie, skupiają promienie słoneczne i tym samym uruchamiają niepożądane procesy chemiczne.
  3. Dobrze wybieraj szampony i odzywki. W lecie powinniśmy stosować przede wszystkim te kosmetyki, które zawierają filtry UV.
  4. Spłukuj z włosów sól i chlor – dotyczy to każdej kąpieli morskiej i wszystkich wyjść na basen.
  5. Spinaj włosy. W przypadku włosów długich lub półdługich – jest to raczej wymagane podczas przebywania na słońcu.
  6. Przykrywaj głowę nakryciem. Po pierwsze ochroni to sam włos, po drugie zabezpieczy mieszki włosowe tkwiące w skórze, a po trzecie zadba o wrażliwą skórę głowy.
  7. Nie farbuj włosów latem. Po zabiegach chemicznych włosy jeszcze gorzej znoszą promieniowanie UV, a także szybko płowieją. Może nas czekać niespodzianka – zamiast czekoladowego brązu będziemy mieć rudy.
  8. Postaw na silikony. 1-2 razy w tygodniu (w zależności od tego, jak często myjemy włosy) możemy użyć maski czy odżywki silikonowej, która ochroni włosy przed urazami mechanicznymi i ciepłem.
  9. Myj włosy częściej 🙂 W upalne dni skóra głowy bardziej się poci, a gruczoły łojowe wydzielają więcej tłuszczu, czego skutkiem jest przetłuszczenie.
  10. Unikaj suszarki i prostownicy. W lecie włosy i tak są mocno przesuszone, więc dodatkowe ich obciążanie powoduje, że stają się jeszcze bardziej zniszczone. W wypadkach koniecznych najlepiej byłoby suszyć włosy suchym powietrzem, a przy tym używać kosmetyków do włosów poddawanym wysokim temperaturom.

Stosowanie tych 10. przykazań pozwoli ochronić włosy, a jednocześnie będziemy mogli w pełni cieszyć się słońcem 🙂

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
wpDiscuz